Rusztowania zapewniają pracę w branży budowlanej
Na przestrzeni ostatnich lat w Polsce ma miejsce nieprzerwany wzrost liczby nowopowstających domów, budynków wielorodzinnych, biurowców i obiektów przemysłowych, a także więcej niż kiedykolwiek działań remontowych i renowacyjnych na istniejących już obiektach.
Większym zainteresowaniem cieszą się fachowcy ze wszystkich specjalności w branży budowlanej. Praca znacznej części z nich charakteryzuje się koniecznością przebywania i działania na dużych wysokościach. Gałąź „budowlanki”, o której mowa, jest znacząco rozbudowana. Praca na wysokości może być rozumiana jako zadania wykonywane przez pracownika znajdującego się bezpośrednio na obiekcie (na przykład na dachu, kominie), pozostającego co najmniej metr nad powierzchnią gruntu (na drabinie, na wysięgniku), ale także przebywającego na rusztowaniu.
Rusztowania i wszystko, co z nimi związane, stanowią de facto oddzielną gałąź dziedziny budowlanej. Bardzo często ich opracowywaniem i montażem zajmują się nie firmy uczestniczące bezpośrednio przy pracach budowlanych nad konkretnym obiektem, ale oddzielne, wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zatrudniają fachowców o odpowiednich umiejętnościach i doświadczeniach w zakresie konstrukcji rusztowań.
Każdy potencjalny pracownik tego typu firmy jest zobowiązany ukończyć odpowiedni kurs montera rusztowań. W trakcie tego kursu nauczy się wszelkich niezbędnych mu do pracy zagadnień teoretycznych, a także zdobędzie doświadczenie praktyczne przy montażu rusztowań pod okiem osób wyspecjalizowanych w tym fachu. Ponadto uczestnik kursu montażysty zdobędzie także wiedzę odnośnie całej otoczki związanej z rusztowaniami, na przykład do jakiego obiektu najbardziej się nadają konkretne typy konstrukcji, czy też w jaki sposób należy mocować siatki bezpieczeństwa, będące niezbędnym elementem rusztowań.
W związku ze wspomnianym wcześniej „boomem” w branży budowlanej zdecydowanie można stwierdzić, że ukończony kurs montażysty rusztowań daje szansę na pewną i uczciwie płatną pracę.