Marihuana w medycynie
Konopie to rośliny uprawiane od wielu lat. W ostatnim czasie na znaczeniu zyskuje gatunek konopi indyjskiej (Cannabis indica).
Początkowo używane przez plemiona Indian zamieszkujących Amerykę północną w licznych obrzędach, jako zioło dające szczęście i oczyszczające duszę, dające pozytywną energię i odganiające wszystkie troski oraz zmartwienia.
Z czasem zyskała ogromną popularność w Europie i Stanach Zjednoczonych, jako bardzo powszechny narkotyk. Zdobyła uznanie głównie wśród młodzieży ale również jest lubiana przez dorosłych. Przeważnie palona na różne sposoby, na przykład jako skręty, czy również przez bongo. Daje uczucie wewnętrznego spokoju, szczęścia, powoduje u ludzi dobry nastrój i niepohamowaną chęć śmiechu. Marihuana miała zatem głównie działanie psychoaktywne. Szybko odkryto, że przyczyną tych właściwości jest zawarty w marihuanie kannabionoid o nazwie tetrahydrokannabinol (w skrócie THC). Toteż uprawa i proces suszenia jest tak ukierunkowany, aby uzyskać jak największe stężenie tej substancji.
Marihuana ze względu na swoje działanie psychoaktywne, potencjał uzależniający oraz dokonywanie zmian w świadomości jest nielegalna w większości krajów i za jej posiadanie lub uprawianie grożą wysokie kary. Wpływ na świadomość wydaję się być głównie krótkotrwały, jednak uważa się, że przy znacznym jej nadużywaniu może prowadzić do nieodwracalnych zmian. Potencjał uzależniający w porównaniu do innych narkotyków, czy też do innych popularnych używek, takich jak na przykład alkohol lub papierosy wydaje się być niewielki. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej i niektóre osoby są podatne na uzależnienie. Według badań zależność ta ma charakter bardziej psychiczny, a nie fizyczny. Dlatego też marihuana jest zaliczana do narkotyków miękkich i ma liczne grono zwolenników, którzy walczą o jej legalizację.
Coraz częściej porusza się temat, jakim są konopie medyczne. Ze względu na działanie poprawiające nastrój próbowano zastosować marihuanę w leczeniu depresji. Marihuana ma również działanie bardzo silnie wzmagające apetyt, toteż była zalecana w zaburzeniach odżywiania, głównie anoreksji. Z uwagi na występowanie licznych receptorów kannabinoidowych w ośrodkowym układzie nerwowym szczególne nadzieje wiąże się z wykorzystaniem konopi w leczeniu padaczki, zaburzeń psychicznych oraz wielu innych schorzeń neurologiczny. Obecnie w medycynie nie jest to już oczywiście marihuana w postaci skręta, mimo że i takie były początki jej kariery. Na na znaczeniu zyskują również inne obok THC kannabinoidy, na przykład CBD, czyli kannabidiol. Co ciekawe jest on pozbawiony wpływu na świadomość. Konopie pojawiają się pod coraz to nowymi postaciami, jakimi są olej konopny, i wiele innych. W większości są to suplementy, ale powoli pojawiają się również postacie, które są zarejestrowane jako lek.
Wciąż trwają intensywne badania nad możliwościami wykorzystania konopi w licznych chorobach i wszystko wskazuje na to, że w przyszłości konopie będziemy bardziej kojarzyć z lekarstwem niż z narkotykiem.