Tynkowanie – wykorzystanie w budownictwie tynków maszynowych.
Wykończenia ścian, remontowanie, jak również nadawanie przestrzeniom ostatecznej formy to bardzo ważne działania, dzięki którym możliwe jest dekorowanie, a także tworzenie bezpiecznych i pięknych wnętrz. Wśród popularnych prac wykończeniowych znajduje się m.in tynkowanie. Jakie rodzaje tynkowania można wyróżnić? Czym jest tynkowanie maszynowe? Jak je wykonywać? Co warto wiedzieć o tego rodzaju działaniach?
Tynkowanie to jedna z najbardziej popularnych prac budowlanych. Jej szczególną, charakterystyczną cechą jest nakładanie specjalnej substancji na powierzchnie, w celu wygładzenia oraz przygotowania gruntu pod farbę lub inne formy dekorowania. Wśród różnych technik budowalnych można wyróżnić trzy rodzaje tynkowania:
– tynkowanie jednowarstwowe – najczęściej wykonywane w obiektach takich jak piwnice, komórki i inne powierzchnie magazynowe, które występują w postaci surowych ścian, niedbale, szybko wygładzonych i wyrównanych.
– dwuwarstwowe – również surowe wykonanie przy pomocy pacy. Nałożenie surowca i jednolite zatarcie pacą.
– trójwarstwowe – grubszy, cięższy, stwarzający wiele możliwości ochronnych. Tego rodzaju sposób tynkowania zapewnia większą odporność na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych, jak również uszkodzenia mechaniczne. Sposób nakładania tego rodzaju tynku posiada określoną technikę i kolejność: obrzutka, narzut, gładź.
Jak nakładać tynki?
Popularną, standardową oraz tradycyjna metodą nakładania tynków jest ręczne nanoszenie surowca na powierzchnię ściany, sufitu czy filarów. Specjaliści pracują w myśl zasady mokre na mokre, jak również wykonując okrężne ruchy rozsmarowują masę po całej powierzchni.
Kolejnym sposobem tynkowania jest wykorzystanie odpowiednich sprzętów i urządzeń.
Czym są tynki maszynowe kraków?
Tynkowanie maszynowe to nowoczesna alternatywa nakładania substancji gipsowych, wapiennych czy cementowych. Wykorzystywane są w tym celu specjale pistolety natryskowe, które zapewniają skrócenie prac, jak również wykonanie ich z mniejszym nakładem siły i pracy.
Tynki maszynowe to produkty sprzedawane w suchej postaci, które następnie należy połączyć z wodą w specjalnie przygotowanym agregacie. Jest to szczególnie wygodny sposób podczas wykończenia dużych, obszernych powierzchni. Wykorzystanie maszyn pozwala skorcić 3- 4 krotnie czas działania.
Kolejną zaleta tego rodzaju prac mnogość działań, które można wykonać za pomocą maszyny. Agregat maszynowy nadaje się również do wykonywania czynności takich jak gładzie, wylewki samopoziomujące czy anhydrytowe.